Urodziny rabina Alona Goshen Gottstena

Rabin Alon Goshen Gottstein w sierpniu skończył 60 lat. Z tej okazji Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie zorganizował konferencję pt. „Judaizm i światowe religie”, wokół pracy i publikacji wybitnego rabina.

Dwudniowa konferencja zainicjowana przez Prof. Haviva Pedaya i współorganizowana przez Elijah Institute i The Elyashar Center of Ben Gurion University przyciągnęła tłumy słuchaczy, a poszczególne wykłady biją rekordy oglądalności w internecie, chociaż do tej pory tego rodzaju wydarzenia miały zawsze charakter elitarny.
Alon Goshen Gottstein jest założycielem i dyrektorem Elijah Interfaith Institute. Uznawany jest za jednego z głównych, światowych liderów dialogu międzyreligijnego. W swojej pracy skupia się na budowaniu mostów zarówno w wymiarze teologicznym jak i akademickim, łącząc to z wieloma, różnorodnymi inicjatywami praktyki dialogu międzyreligijnego w szczególności z udziałem światowych przywódców religijnych.
Stwarzając Instytut Eliasza chciał aby duch jego mądrości był natchnieniem i nadzieją na trwałą przyjaźń między religiami. Instytut pogłębia ich wzajemne zrozumienie. Jego misją jest pobudzanie jedności w różnorodności światowych religii. Przesłanie Instytutu jest proste: „Wielkie religie świata promieniują mądrość, która może uzdrawiać świat”. Głęboka duchowa rozmowa na liniach granicznych poszczególnych religii wzbogaca nasze życie wewnętrzne, wzmacnia naszą modlitwę i otwiera nasze serca. Odkryj jedność w różnorodności, bo jesteśmy wieloma i jesteśmy jednym – czytamy na stronach Instytutu Eliasza w Jerozolimie. Bez wątpienia jednej z najważniejszych instytucji dialogu międzyreligijnego na świecie.
Rabin Alon Goshen Gottstein w 2010 roku został uhonorowany tytułem Człowieka Pojednania Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Poniżej przypominamy laudację, jaką wygłosił ks. Wiesław Dawidowski, prowincjał augustianów w Polsce.